Seçtiğiniz Eczaneden Adresinize Teslimat #EczacımlaGüvendeyim

Vitamin Kullanmak Gerekli mi?

Gıda takviyelerinin kullanımı kişinin bireysel sağlık durumuna, diyet alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir.

Gıda takviyelerinin kullanımı kişinin bireysel sağlık durumuna, diyet alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Bazı insanlar düzenli olarak gıda takviyeleri kullanabilirken, diğerleri bunlara ihtiyaç duymayabilir.

Gıda takviyeleri ve vitamin gereklilikleri bireyden bireye değişebilir. Genel olarak, dengeli bir beslenme alışkanlığına sahipseniz ve vücudunuz ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini yeterli miktarda alıyorsa, sağlıklı yaşam kurallarına uyuyorsanız ekstra gıda takviyelerine veya vitaminlere ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda takviyeler ve vitaminler faydalı olabilir. Bu nedenle gıda takviyesi, vitamin ve mineral kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun yönlendirmesiyle bu ürünleri kullanmalısınız. Unutulmamalıdır ki vitaminler ve gıda takviyeleri, takviye edici gıdadır ve normal beslenmenin yerine geçemez. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için çok önemlidir.

Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gıda takviyelerini kullanmadan önce bir sağlık profesyoneli veya doktordan tavsiye almak önemlidir. Ayrıca, takviyelerin önerilen dozajlarına ve kullanım talimatlarına uymak önemlidir, çünkü aşırı vitamin veya mineral alımı sağlık sorunlarına neden olabilir. Kendi sağlık durumunuzu ve ihtiyaçlarınızı değerlendirmek için bir uzmana başvurmak en iyisi olacaktır. Unutmayın ki dengeli bir beslenme, gıda takviyeleri kullanmaktan daha etkili bir yol olabilir.

Peki, hangi vitamine ihtiyacınız var?

D vitamini

İnsan vücudu güneşe maruz kaldığında D vitamini üretir. Derideki D vitamini üretimi, D vitamininin birincil doğal kaynağıdır, ancak birçok insan, kışın güneş ışığının sınırlı olduğu yerlerde yaşadıkları veya çoğu zaman içeride oldukları için güneşe maruz kalmaları sınırlıdır bu nedenle de D vitamini alımları azdır. D vitamini, normal kemik ve normal dişlerin korunmasında faydalıdır.

D Vitamini eksiklik durumunuz yalnızca doktorunuzun yapacağı tahliller sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu nedenle D vitamini takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun yönlendirmesi ile bu vitamini kullanmalısınız. Doktorunuz sizin ve sağlığınız için en doğru doz ayarlamasını yapacaktır.

Probiyotikler

Probiyotikler, "iyi" bakteriler olarak bilinir ve yoğurt, kombucha, lahana turşusu gibi fermente gıdalarda bulunurlar. Probiyotikler, vücudunuzdaki iyi ve kötü bakteri dengesini etkileyebilir, sindirimi iyileştirebilir, cilt tahrişini hafifletebilir, kolesterolü düşürebilir ve bağışıklık sistemini destekleyebilirler. Probiyotik takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza ve/veya eczacınıza danışmanız önerilir.

Folik Asit

Folik asit, B vitamini ailesinden bir vitamindir ve B9 vitamini olarak da bilinir. Bu vitamin, vücut için çok önemli bir role sahiptir. Folik asit, hücre bölünmesi, DNA sentezi ve genetik materyalin (RNA ve DNA) oluşturulması süreçlerinde kritik bir rol oynar.

Genellikle koyu yeşil yapraklı bitki ve sebzelerde bolca bulunan folik asit vücut için birçok fayda sağlar. Folik eksikliği, beraberinde birçok sağlık sorununu tetikleyebilir. Özellikle bebek bekleyen kişiler, doktor tavsiyesi ve önerisiyle folik asit kullanır.

Balık Yağı

Balık yağı, somon ve sardalye gibi balıklarda bulunan sağlıklı omega-3 yağ asitlerini içerir. Eğer balık tüketemiyorsanız, doktorunuzun önerdiği şekilde balık yağı takviyelerini veya yosun bazlı takviyeleri düşünebilirsiniz.

C vitamini

Vücudunuz C vitamini üretemez, bu nedenle onu besinlerden almanız gerekir. C vitamini, birçok günlük besinde bulunur ve önerilen günlük miktarına ulaşmak genellikle kolaydır. Ancak c vitaminini dışarıdan alamadığınız durumlarda takviyeye ihtiyaç duyarsanız doktorunuzla ve/veya eczacınızla görüşebilir, sizin için en uygun c vitaminini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Melatonin

Melatonin hormonu uykunun düzenlenmesinde rol oynar. Uzun vadeli kullanımının güvenliği hakkında çok fazla kanıt bulunmamakla birlikte, jet lag veya geçici uykusuzluk gibi kısa vadeli sorunlar için kullanılabilir. Ancak melatonin takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

B12 vitamini

B12 vitamini, hayvansal ürünlerde bulunur, bu nedenle vejetaryenler, veganlar, 50 yaşın üzerindeki yetişkinler ve sindirim sorunları yaşayan kişiler B12 eksikliği riski altındadır. B12 takviyeleri, doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Unutmayın ki her birey farklıdır ve takviyelerin sizin sağlığınıza etkisi kişiseldir. Hangi takviyelerin sizin için uygun olduğunu ve doğru dozu belirlemek için bir doktora danışmanız en iyisi olacaktır. Her durumda, gıda takviyeleri ve vitaminler konusunda kendi sağlık durumunuz ve diyetinize özgü ihtiyaçlarınıza göre karar vermek en doğrusudur. Bu nedenle bir doktordan veya bir beslenme uzmanından tavsiye almak faydalı olacaktır. Ayrıca, takviyeleri kullanırken önerilen dozajları aşmamak önemlidir, çünkü aşırı vitamin veya mineral alımı sağlık sorunlarına neden olabilir.

** Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir.

KAYNAK:

  1. https://wholehealth.com/blogs/health/reasons-to-take-supplements Son Erişim Tarihi: 02.11.2023.
  2. https://newsinhealth.nih.gov/2013/08/should-you-take-dietary-supplements Son Erişim Tarihi: 02.11.2023.
  3. https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/ss/slideshow-supplements-myths-facts Son Erişim Tarihi: 02.11.2023.

Yazar: Cansu Bulut.

Eczaneden Loader

[[ item.content ]]

Geri bildiriminiz için teşekkürler!