Arama Sonuçları

[[searchResult.length]] tane sonuç bulundu. Hiç sonuç bulunamadı.

[[item.question]]

Hiç sonuç bulunamadı.

“[[searchKeyword]]” kelimesi ile ilgili sonuç bulunamadı

Sipariş Oluşturma

Sipariş Oluşturma

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Teslimat

Teslimat

Vestibulum ultrices enim hendrerit, bibendum erat vel, tincidunt quam.

İade ve İptal

İade ve İptal

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Üyelik İşlemleri

Üyelik İşlemleri

Vestibulum ultrices enim hendrerit, bibendum erat vel, tincidunt quam.

[[activeTabText]]

Satın aldığınız ürünler kapalı kutuda size teslim edildiğinden gönderim aşamasında ürün kutuları açılmaz. Bu nedenle de kutu içeriğinde yer alan garanti belgesi size kaşesiz olarak ulaşır. Ürünün fatura düzenlenme tarihi garanti başlangıç tarihi olarak değerlendirilir
Siparişinizi  "Hesabım" sayfasındaki SİPARİŞ TAKİP linkinden takip edebilirsiniz.
Siparişlerinizin durumunu SİPARİŞ TAKİP linkinden takip edebilirsiniz. Sorununuzun devam etmesi durumunda ….. no’lu Yardım Hattımızı arayabilirsiniz
 "Hesabım" sayfasındaki SİPARİŞ TAKİP bölümünde siparişinizin hangi eczaneden geldiğini görebilirsiniz
Sipariş verdiğiniz ürün seçtiğiniz eczanenin stoklarında varsa siparişiniz “Hazırlanıyor” statüsüne geçer. Bu aşamada faturanız düzenlenir ve ürün hazırlanarak temsilcimize teslim edilir. Eğer siparişiniz stokta mevcut değilse ürününüzün bulunduğu yakındaki diğer danışman eczaneden tedarik süreci başlar. Temin aşamasında olan ürününüzle ilgili “İşleme Alındı” yazısını görürsünüz. Ürünleriniz tedarik edildikten sonra ise siparişiniz "Hazırlanıyor" statüsüne geçer. Bu aşamada da faturası düzenlenir ve temsilcimize teslim edilir.
Siparişiniz onaylandıktan sonra ürününüzün stok durumuna göre tedarik süreci başlar. Eğer seçtiğiniz eczanenin stoğunda mevcutsa siparişiniz hazırlanır, faturası düzenlenir ve temsilcimiz tarafından teslim alınır. Tüm süreci SİPARİŞ TAKİP bölümünden takip edebilirsiniz. Siparişiniz teslim alındıktan sonra 30-60 dk içerisnde verdiğiniz adrese teslim edilir.

Siparişiniz belli ödeme ve güvenlik durumlarında iptal edilebilir ya da onaylanmayabilir. Siparişinizin onaylanmamasının nedenleri şunlar olabilir;


Güvenlik kontrolü:
Eczaneden.com ya da bankanız, gerekli gördüğü durumlarda sipariş onayı için sistemde kayıtlı olan telefon numarasından kredi kartı sahibine ulaşmaya çalışır. Böyle bir durumda, telefon numarasına ulaşılamazsa, kredi kartı sahibinin güvenliğini sağlamak için sipariş onaylanmayıp iptal edilebilir.
Sipariş iptaliyle ilgili bilgiler, sipariş sahibinin üyeliği sırasında kayda alınan e-posta adresine gönderilir. Siparişlerinizin banka tarafından onaylanabilmesi için bankanızda ve eczaneden.com’da kayıtlı kişisel bilgilerinizigüncel tutmanızı öneririz.

Teslimatları gerçekleştiren görevliler ile ilgili olarak geri bildirimde bulunmak için musteritemsilcisi@eczaneden.com adresine mail atabilirsiniz. Ya da ….. no’lu Yardım Hattımızı arayabilirsiniz.
Teslimat sürecinde yaşadığınız sorunu musteritemsilcisi@eczaneden.com adresine mail atarak ya da ….. no’lu Yardım Hattımızı arayarak bildirebilirsiniz.
Siparişiniz eczaneye ulaştıktan sonra 30-60 dakika içerisinde size teslim edilir.
Siparişinizi iptal ettiğinizde ödediğiniz Teslimat ücreti, sipariş tutarınıza eklenerek size geri ödenir.
Ürün sayfasında resmi distribütör, ithalatçı veya imalatçı garantili olduğu belirtilen ürünün garanti belgesi paket içerisinde yer alır. Eğer paket içinden ürününüzün belgesi çıkmadı ise musteritemsilcisi@eczaneden.com adresine mail atınız"

Satın aldığınız ürünü, eczaneden.com temsilcisinden teslim aldığınız günden itibaren 7 gün içinde ürünün geldiği danışman eczaneye iade edebilirsiniz.

 

Ürünlerin cayma hakkı dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün orijinal kutusunda ve içinde bulunan ambalajlara zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının yanı sıra, varsa hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerle birlikte aynı anda hasarsız ve eksiksiz olarak eczaneye iade edilmesi gerekmektedir.

 

Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır. Aksi halde iade alınamamaktadır:

  • Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünler 

Hediye ve Numune Ürün İadeleri:

Hediye ya da numune olarak sunulan ürünlerin tek başına iade işlemi yapılamaz. Hediye ürünün iade alınması işlemi ancak ana ürünle birlikte gönderildiğinde gerçekleştirilebilir. Bu yüzden iade işlemi için ana ürünü ve hediye ürünü aynı anda eczaneye iletmeniz gerekir.

Ürününüzü size teslimatın yapıldığı seçmiş olduğunuz danışman eczanenize 7 iş günü içerisinde yapabilirsiniz. İadenizin eczacınız tarafından onaylanmasından sonra iade süreciniz başlatılmış olur.
Danışman eczane tarafından onaylanan iade işleminize ait ücret tarafımızdan iade işlemi bankanıza yapıldığı an, hesabınıza tanımlı olan e-posta adresinize işlem detaylarını gösteren bir dekont gönderilir. Bu dekontu içeren e-posta elinize ulaştıysa, bankanıza yapılan iade ödemesi tamamlanmış demektir. Bankanızın bu tutarı kart veya banka hesabınıza yansıtma süresi ise bankanızın işlem sürecine göre değişkenlik gösterir.