Seçtiğiniz Eczaneden Adresinize Teslimat #EczacımlaGüvendeyim

Dijital Dünyada Zihinsel Sağlığın Korunması

Dijital detoks, bilinçli bir şekilde çevrimiçi zamanımızı azalttığımız veya hatta tamamen bağlantıyı kesmeyi tercih edebileceğimiz bir dönemi ifade eder.

Günümüzde, pek çoğumuz kendimizi sık sık akıllı telefonlarımızın ekranlarına gömülü bulurken ve zamanın nasıl geçtiğini fark etmeden ilerlediğini gözlemliyoruz. Bu durumun yaygınlığını yansıtan araştırmalar, insanların yaklaşık %61'inin dijital dünyaya ve sürekli olarak ekranlara bağımlı olduklarını açıkça itiraf ettiklerini ortaya koyuyor.

Fakat bu sürekli bağlılık hali, yaşam kalitemizi olumsuz etkileyebilir ve duyusal deneyimlerimizi aşırı yükleyebilir. Dolayısıyla, sosyal medya platformlarına ve diğer dijital araçlara bir süreliğine ara vermek ve ekranlardan uzaklaşmak, zihinsel ve fiziksel sağlığımızı iyileştirebilir. İşte bu noktada devreye giren kavram, "dijital detoks"tur. Dijital detoks, bilinçli bir şekilde çevrimiçi zamanımızı azalttığımız veya hatta tamamen bağlantıyı kesmeyi tercih edebileceğimiz bir dönemi ifade eder. Bu, gerçek dünyaya dönerek dengeyi sağlama fırsatı sunar ve bize iç huzur ve denge kazandırabilir.

Neden Dijital Detoksa İhtiyacınız Var?

Bir çalışma, 18 ila 44 yaşları arasındaki akıllı telefon sahiplerinin yaklaşık %25'inin, telefonlarının yanlarında en son ne zaman durduğunu hatırlamadığını buldu.

Çevrimiçi olarak geçirdiğiniz bunca zaman şunlara neden olabilir:

 • Kişisel imaj sorunları
 • Kendine güvensiz
 • Uyku sorunları
 • Depresyon
 • Endişe
 • Kilo almak
 • Sağlıksız beslenme
 • Egzersiz eksikliği
 • Zaman yönetimi eksikliği
 • İş ahlakı sorunları

Uzmanlar ayrıca yoğun akıllı telefon kullanımının beyninizde değişikliklere neden olabileceğini de söylemektedir.

Cihazlarınızın fişini çekmek veya cihazları daha az kullanmak için çaba harcamak, aşağıdakilere yardımcı olarak yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir:

Sakinleşin ve hoşnutluğu hissedin:

Çeşitli sosyal deneyler, akıllı telefonunuzdan veya dijital cihazınızdan planlı bir mola vermenin stres seviyenizi azaltabileceğini bulmuştur. Ayrıca şimdiye odaklanmanıza ve etrafınızdaki şeylere daha fazla dikkat etmenize yardımcı olabilir.

Daha üretken olun:

Kaydırmak, beğenmek, yayınlamak veya yalnızca internette gezinmek zaman alabilir. Sorumluluklarınızdan zamanınızı çalabilir. Telefonunuzu bir kenara koymak, yapmanız gereken işlere odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Kendiniz hakkında daha iyi hissedin:

Sosyal medya uygulamaları kendinizi sürekli başkalarıyla karşılaştırmanıza yol açar. Bu kendinizi nasıl gördüğünüzü etkileyebilir. Telefon süresini kısaltmak öz imajınızı ve saygınızı artırabilir.

Daha sağlıklı olun:

Birkaç saat boyunca akıllı telefonunuza bağlı kalmak göz yorgunluğuna, göz kuruluğuna, bulanık görmeye, göz yaşarmasına ve baş ağrısına yol açabilir. Ayrıca telefona veya ekrana bakarken eğilebilirsiniz. Bu da bel ve boyun sorunlarına neden olabilir. Bağlantıyı kesmek vücudunuzun çeşitli yerlerinde rahatlama sağlayabilir.

Daha iyi uyuyun:

Vücudunuz uyku zamanının geldiğini anladığında beyniniz rahatlamanıza ve uykuya dalmanıza yardımcı olmak için melatonin adı verilen bir kimyasal salgılar. Yatmadan hemen önce telefonunuza bakmak beyninizi uyanık ve aktif tutar ve melatonin salınımını geciktirir. Uzun süre uyku eksikliği ruh halinizi ve sağlığınızı etkileyebilir. Dijital detoks vücudunuzun uyku döngülerinizi daha iyi kontrol etmesine yardımcı olabilir.

Dijital Detoksa Nasıl Başlayabilirsiniz?

Teknoloji kullanımının fiziksel ve zihinsel sağlığınızı etkilediğini, yapmanız gereken işlere zaman ayırdığını veya her ikisini birden yaptığını düşünüyorsanız dijital detoks zamanı gelmiş olabilir. Cihazlarınızı tamamen bırakmanıza gerek yok; sadece yaşam tarzınız için en iyi olanı yapın.

Bu, telefonunuzu ara sıra birkaç saatliğine bir kenara bırakmak, onu gerçekten ne kadar kullanmanız gerektiğini keşfetmek veya bir veya daha uzun süre internet bağlantısını tamamen kesmek anlamına gelebilir.

Dijital detoksunuza başlamak için, telefonunuzu kullanırken duygularınıza dikkat edin. Cihazınızla aranızdaki ilişkiyi daha iyi anlamak için telefon kullanımınıza dikkat edin. Telefonunuzu neden farklı zamanlarda kullandığınızı kendinize sorun. Can sıkıntısı mı? İş için buna ihtiyacın var mı? Başkalarının sahip olduklarını kaçırdığınızı mı düşünüyorsunuz? Telefonunuzu kontrol etmek sizi daha iyi mi yoksa daha kötü mü hissettiriyor? Uzmanlar, duygularınızı daha iyi anlamanın, telefon kullanımınızı daha iyi kontrol etmenize yardımcı olabileceğini söylüyor.

Akıllı telefonunuzu çok kullanıyorsanız ve bağımlılık yaratan davranışlardan şüpheleniyorsanız, detoks yapmanın bir yolu telefonunuzu kontrol etmek için zaman aralıklarını engellemek olabilir. Örneğin telefonunuzu yalnızca 15 veya 30 dakikada bir kontrol etmeye çalışın. Uzmanlar, takip edilmesi en kolay kuralın, yemek zamanlarında telefonunuzu uzak tutmak olacağını söylüyor. Bu, çevreye odaklanmanıza yardımcı olabilir. Telefonunuza direnmekte zorlanıyorsanız, yemeğinize odaklanabilmeniz için onu farklı bir odada gözden uzakta veya kolay erişilemeyecek bir yerde saklamaya çalışın. Ya da yürüyüşe çıktığınızda, sosyal bir toplantıda olduğunuzda veya gecenin belirli bir saatinden sonra olduğu gibi kullanmayacağınız zamanlar ayarlayabilirsiniz.

Kullanımınızı takip etmek için uygulamaları kullanın. Telefonunuzu günlük ne kadar kullandığınızı takip etmek ister misiniz? Telefonunuz bunu sizin için yapamıyorsa, bunun için bir uygulama var. Bazı uygulamalar ayrıca sosyal medya sitelerine erişiminizi bir süreliğine engelleyebilir veya neye çok fazla zaman harcadığınıza dair size ayrıntılı bir rapor verebilir. Bu, telefonunuza olan bağımlılığınızı sınırlamanıza ve kontrolün bir kısmını geri almanıza yardımcı olabilir.

Gece yatmadan önce bağlantıyı kesin. Telefon kullanımı uyku düzeninizi bozabileceğinden yatmadan önce telefonunuzun bağlantısını kesmeye veya kapatmaya çalışın ya da akşam 21.00 gibi bir saat ayarlayın. Bu, yatmak ve uykuyu iyileştirmek için rutine girmenize yardımcı olacaktır.

Bildirimleri kapatın. Kendinizi sosyal medya uygulamalarınızdaki her uyarıya yanıt verirken buluyorsanız, telefon ayarlarınızda bildirimleri kapatmak iyi bir fikir olabilir. Bu, her sese yanıt verme dürtüsünü engellemeye yardımcı olabilir. Rahatsız etmeyin işlevini de deneyebilirsiniz.

Dijital detoks yapmak, zamanınızı ve enerjinizi nasıl harcadığınızın ve neye dikkat ettiğinizin sorumluluğunu üstlenmekle ilgilidir. Neyi daha çok ve daha az istediğinizi fark etmenize yardımcı olur, böylece size faydası olmayan alışkanlıkları bırakıp yeni, daha anlamlı alışkanlıklar yaratabilirsiniz. Akıllı telefon bağımlılığınızın günlük yaşamınızı bozduğunu düşünüyorsanız ve kontrolü geri alamıyorsanız veya nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz doktorunuzla veya bir terapistle konuşabilirsiniz. Yaşam tarzınıza en uygun çözümleri bulmanıza yardımcı olabilirler.

*Burada yer alan bilgiler bir doktora veya sağlık profesyoneline danışmanın yerine geçemez. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen doktorunuza danışınız.

Referans:

 1. https://www.webmd.com/balance/what-is-digital-detox Son Erişim Tarihi: 2.11.2023.
 2. https://www.verywellmind.com/why-and-how-to-do-a-digital-detox-4771321 Son Erişim Tarihi: 2.11.2023.
 3. https://health.clevelandclinic.org/digital-detox Son Erişim Tarihi: 2.11.2023.

Yazar: Cansu Bulut.

Eczaneden Loader

[[ item.content ]]

Geri bildiriminiz için teşekkürler!