Seçtiğiniz Eczaneden Adresinize Teslimat #EczacımlaGüvendeyim

Sağlığın İndirimi Olmaz

Bugün, alışveriş platformları başta olmak üzere birçok alanda, satıcısının kim olduğunu bilmediğimiz vitamin ve gıda takviyesi gibi ürünler satışa sunulmakta ve halka ulaştırılmaktadır.

Bugün, alışveriş platformları başta olmak üzere birçok alanda, satıcısının kim olduğunu bilmediğimiz vitamin ve gıda takviyesi gibi ürünler satışa sunulmakta ve halka ulaştırılmaktadır. Birçok platformun “indirim”, “sağlıkta indirim” gibi sloganlar ile satışa sunduğu bu ürünler, yine indirimli oldukları için birçok kişi tarafından satın alınmaktadır.

Satış yetkilisi olmamasına karşın gıda takviyesi gibi belirli dozda alınması gereken oldukça önemli ürünleri satan kişilerin bu ürünleri hangi koşullar altında sakladığı ya da ürünlerin içlerinde ne olduğunun bilinmediği unutulmamalıdır. İnternette ya çeşitli alanlarda satılan ve çeşitli şekilde pazarlanan bu ürünlerin etken maddelerinin kimyasal olabileceği ya da içinde herhangi bir etken madde bulunmayan ürünlerin satılabileceği ve bu ürünlerin insan sağlığına önlenemez zararlar verebileceği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Sağlığınızdan Olmayın

Vitamin ve gıda takviyesi ürünleri, hastalıklardan korunma ya da sağlıklı yaşam gibi nedenlerle birçok kişi tarafından, çoğunlukla bilinçsizce, kullanılan ürünlerdir. Bu ürünlerin televizyon, internet, market, kozmetik market, spor salonları hatta benzin istasyonları gibi birçok yerde kontrolsüz bir şekilde tüketiciye sunulmasıyla birlikte, bu durum halk sağlığı açısından endişe verici boyutlara ulaşmaktadır. Özellikle son yıllarda gıda takviyelerine ve vitaminlere talebin artmasıyla bu ürünlerin uygun olmayan ortamlarda satışının devamı tehlikeyi gözler önüne sermektedir. Sağlığa ilişkin, eczanede olması gereken ve eczacı inisiyatifinde tüketicilere satılması gereken ürünlerin her yerde ve her alanda satışı, toplum sağlığını etkilemektedir.

Yalnızca indirimli olduğu için sağlık ürünlerini satın alarak sağlığınızdan olmayın. Unutulmamalısınız ki sağlığın korunması ve geliştirilmesi kişinin öncelikle kendi sağlığına sahip çıkması ve sağlık bilincini geliştirmesi ile mümkündür. Sağlığın ise indirimi olmaz.

Sağlık Ürünlerini Yalnızca Eczaneler Aracılığı ile Alın

Son kullanma tarihi geçmiş ya da yaklaşmış ürünler birçok alışveriş platformunda ya da marketlerde “indirim” adı altında satışa sunulmaktadır. Özellikle de sağlık okuryazarlığının düşük olduğu günümüzde bu ürünlerin satıcısının kim olduğu, ürünlerin orijinallik durumları ve saklama koşulları gibi önemli hususlar üzerinde durulmamakta yalnızca “indirimli” olduğu için bu ürünler alınmaktadır.

Eczanelerde satılan ürünler bakanlık tarafından denetim altındadır Bu denetimler ürünlerin sahte olmasının önüne geçer ve uygun saklama koşullarında ürünlerin miadı dolmadan tüketiciye ulaşmasını sağlar. Gerek ilaçlar gerek farmasötik formdaki bitkisel ilaçlar ve gıda takviyeleri yalnızca eczacı inisiyatifinde ve danışmanlığında halka ulaştırılması gereken ürünlerdir. Takviye edici gıdaların da günlük alım dozu olan sağlık ürünleri olduğu unutulmamalıdır. İster kimyasal isterse bitkisel kökenli olsun, tüm ilaçlar eczacının uzmanlık alanıdır. Sağlığınız ile ilgili kullandığınız ürünlerde, birinci basamak sağlık kuruluşları olan eczaneler dışında sağlığınızı kimseye emanet etmemelisiniz.


Yazar: Cansu Bulut.

Eczaneden Loader

[[ item.content ]]

Geri bildiriminiz için teşekkürler!