Seçtiğiniz Eczaneden Adresinize Teslimat #EczacımlaGüvendeyim

COVID-19 Nedir?

Zaman içerisinde mutasyona uğrayan virüs nedeniyle Covid-19’un varyantları ortaya çıkmıştır. Bilinen son varyant Eris varyantıdır.

COVID-19 Nedir?

COVID-19, solunum yolu belirtileri gelişen hastalarda ilk kez Aralık 2019'da Çin'in Vuhan Eyaleti'nde tanımlanan bir virüstür. Bu virüs, özellikle deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunan kişilerde tespit edilmiş, ancak daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin'in diğer bölgelerine ve dünya geneline yayılmıştır.

Koronavirüsler, insanlarda ve hayvanlarda hastalığa yol açabilen geniş bir virüs ailesine aittir. Bu virüs ailesi, genellikle solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan çeşitli türleri içerir. COVID-19'un ortaya çıkışı, bu virüs ailesinin insan sağlığı üzerindeki potansiyel risklerini vurgulamıştır. Zaman içerisinde mutasyona uğrayan virüs nedeniyle Covid-19’un varyantları ortaya çıkmıştır. Bilinen son varyant Eris varyantıdır.

Eris Varyantı Nedir?

Covid-19'un çeşitli varyantları, virüsün mutasyona uğramasıyla ortaya çıkar. Örneğin, Alfa, Beta, Gama, Delta, ve daha pek çok varyant, virüsün farklı mutasyonlarına atıfta bulunur. Yeni Koronavirüs Hastalığı olarak da tanımlanan Eris Varyantı (EG.5) genellikle yüksek ateş, öksürük ve ilerleyen aşamalarda solunum güçlüğü ile seyreden bir hastalıktır. Bununla birlikte, hastalık bazı durumlarda bulantı, kusma, ishal, kas-eklem ağrısı, iştahsızlık gibi farklı semptomlar da gösterebilir.

Virüs, hasta bireylerin öksürmesi ya da hapşırmasıyla ortama yayılan damlacıkların solunmasıyla bulaşır. Ayrıca, hastaların solunum parçacıklarıyla kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza temas etmesiyle de virüs bulaşabilir. Bu nedenle, kirli ellerle yüz, göz, burun veya ağıza temas etmek bulaşma riskini artırabilir.

Eris Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Virüs, pandemi boyunca mutasyona uğramış, bu nedenle semptomlarda da değişkenlik yaşanmıştır. Şu anda hastaların yaşadığı semptom türleri hakkında henüz güçlü veriler olmasa da doktorlar, anekdotsal olarak çoğunlukla hafif veya yaygın COVID-19 semptomlarını bildirmektedir.

COVID-19'un belirtileri genellikle ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Bazı vakalarda belirti göstermeyebilir ve bu tip vakaların oranları henüz net olarak bilinmemektedir. Hastalık şiddetli seyredebilir ve ciddi vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi durumlar gelişebilir.

Virüs genel olarak hâlâ öncelikle solunum sistemini etkilemektedir. Eris varyantı belirtileri, uzmanların bildirdiklerine göre çoğunlukla önceki Omicron alt değişkenine benzer semptomlara sahip. Bu semptomlar çoğunlukla boğaz ağrısı, öksürük, tıkanıklık ve burun akıntısı gibi üst solunum yolu şikayetlerini içermektedir.

Covid-19 ilk ortaya çıktığında tat ve koku kaybı yaygın bir semptomdu. Şimdi, üç yıldan fazla bir süre sonra, bu spesifik semptom popülasyonda önemli ölçüde azaldı. Yapılan bir araştırmada, kişinin son zamanlarda ortaya çıkan COVID-19 omikron varyantları nedeniyle koku ve tat alma duyusunu kaybetme riskinin %6-7 olduğunu ve ileriye dönük olarak tat kaybının olası olduğunu bulmuştur. Koku, artık COVID-19 teşhisini öngörmeyebilir. Ek olarak mide bulantısı, kusma ve ishal gibi mide-bağırsak semptomlarının zaman geçtikçe daha az yaygın olduğu da görülmektedir.

Koronavirüs Olduğumu Nasıl Anlayabilirim?

COVID-19'u doğrulamanın en güvenilir yolu, semptomlara bakılmaksızın test yapmaktır. PCR testleri ve tüm COVID-19 testleri EG.5'i (Eris) tespit edebilmektedir.

Nefes almada zorluk çekiyorsanız, altta yatan sağlık sorunlarınız varsa veya hamileyseniz, test yaptırmanın özellikle önemli olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Pozitif bir sonuç almanız durumunda sağlık uzmanınızla iletişime geçmek ve tedavi olmak çok önemlidir.

COVID-19'un sürekli evrimleşeceği ve semptomlar ile hastalığın şiddetinde farklı varyantların bazı yıllarda diğerlerine göre daha kötü olabileceği hatırlatılıyor. Grip gibi, bazı yıllarda hastalık daha şiddetli seyredebilir, bazıları ise hafif semptomlarla sınırlı kalabilir. Bu nedenle, sürekli takip ve önlem alma gerekliliği vurgulanmaktadır.

Kış Mevsiminde Risk Var mı?

Uzmanlar, kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte solunum virüslerinin yayılma olasılığının artabileceğini belirtiyor. Bu nedenle, toplumun dikkatli olması ve koruyucu önlemleri sürdürmesi önemlidir. Kış ayları genellikle solunum yolu enfeksiyonlarının artma riskini taşır. Soğuk hava ve kapalı alanlarda daha yoğun zaman geçirme, solunum virüslerinin yayılma potansiyelini artırabilir. Covid-19 dahil birçok solunum yolu virüsü, soğuk ve kuru ortamlarda daha uzun süre canlı kalabilir, bu da enfeksiyon riskini artırabilir.

Önceki yıllarda kış aylarında grip ve diğer solunum virüslerinin artış göstermesi, uzmanların endişesini artırıyor. Özellikle çocuklar ve risk altındaki gruplar, solunum virüslerinin kış mevsiminde daha fazla yayılma eğiliminde olabilir. Önlemler alınarak bu risk azaltılabilir. Yüksek aşılanma oranları, maske kullanımı, el hijyeni ve sosyal mesafe gibi koruyucu önlemler, Covid-19 ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının yayılma riskini azaltabilir.

Avrupa'da enfeksiyonlarda yaşanan artışlar, özellikle yaşlı nüfus arasında vaka sayılarının yükselmesi kaygı vericidir. Bu durum, Covid-19'un hala toplumda yayılmakta olan bir tehlike olduğunu ve belirli risk gruplarının daha fazla dikkat gerektirdiğini gösteriyor. Özellikle 80 yaş ve üzeri gibi hassas gruplarda vaka artışlarının gözlenmesi, bu grupların korunması için alınacak önlemlerin ve aşılamanın önemini vurguluyor.

Hijyen, sosyal mesafe ve aşılanma gibi önlemlerin genel toplumda devam ettirilmesi, salgının kontrol altına alınması ve risklerin en aza indirilmesi açısından kritik önem taşımaktadır. Bu süreçte bilimsel rehberlik ve toplumun birlikte çalışması, salgının etkilerini azaltmak için hayati önem taşıyor.

Referanslar:

https://www.health.com/covid-19-eris-symptoms-7693001 Son erişim tarihi: 11.11.2023.

https://www.health.com/hv1-variant-covid-19-8364827 Son erişim tarihi: 11.11.2023.

https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/variants-concern Son erişim tarihi: 11.11.2023.

https://www.bbc.com/news/health-66848549 Son erişim tarihi: 11.11.2023.

https://health.ucdavis.edu/blog/cultivating-health/what-you-should-know-about-covid-symptoms-and-at-home-tests-with-new-variants/2023/09 Son erişim tarihi: 11.11.2023.

Yazar: Cansu Bulut.

Eczaneden Loader

[[ item.content ]]

Geri bildiriminiz için teşekkürler!