Eczaneden Adresinize Teslimat Tüm Türkiye'de! #EczacımlaGüvendeyim

Bahar Alerjisi Nedir?

Bahar alerjisi, ağaçlar ve otların havaya polen salmaya başladığı ilkbahar döneminde ortaya çıkan ve genellikle polenlerin neden olduğu alerjik reaksiyonlardır

Bahar alerjisi, ağaçlar ve otların havaya polen salmaya başladığı ilkbahar döneminde ortaya çıkan ve genellikle polenlerin neden olduğu alerjik reaksiyonlardır. Bu alerjik reaksiyonlar genellikle burun, gözler, boğaz ve ciltte kaşıntı, kızarıklık, burun akıntısı, hapşırma, gözlerde sulanma, baş ağrısı ve yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösterir.

Bahar alerjisinde, belirtiler genellikle bahar, yaz veya sonbaharda ortaya çıkar ve genellikle polen veya küf sporlarından kaynaklanır. Sürekli alerjilerde ise belirtiler yıl boyunca devam eder. Bunun sebepleri arasında ev tozu akarları, evcil hayvan tüyleri, küf ve hamam böcekleri bulunur.

Bahar alerjileri genellikle polenlerin havada yayılmasıyla tetiklenir ve polenlere maruz kalan kişilerde bağışıklık sistemi aşırı reaksiyon gösterir. Alerjiler, genellikle kişinin bağışıklık sisteminin, alerjen adı verilen genellikle zararsız bir maddeye aşırı reaksiyon vermesi sonucu ortaya çıkar. Bir kişide alerji olduğunda, vücut, histamin ve diğer kimyasalları salgılayan hücrelere seyahat eden antikorlar üretir. Histamin, burun ve gözlerde şişliğe neden olarak alerjenlerin vücuda girmesini engellemeye çalışır. Histamin ayrıca burundan alerjenleri uzaklaştırmak için hapşırma yapar.

Saman Nezlesi

Mevsimsel alerjiler, belirli bir mevsimde ortaya çıkan alerjik riniti (alerjik nezle) ifade eder ve genellikle "saman nezlesi" olarak bilinir. Saman nezlesi, adını saman kesim mevsiminden alır. Tarihsel olarak, bu etkinlik yaz aylarında gerçekleşir ve birçok insanın belirtileri bu dönemde ortaya çıkar.

Saman nezlesi, bağışıklık sisteminizin polen gibi dış mekan alerjenlerine aşırı tepki vermesi sonucu ortaya çıkar. Alerjen, alerjik tepkiye neden olan bir şeydir. En yaygın alerjenler, ağaçlar, otlar ve yabani otlar gibi rüzgarla polenlenen bitkilerden gelen polenlerdir. Böceklerle polenlenen bitkilerin polenleri çok ağırdır ve uzun süre havada kalamazlar, bu nedenle alerjik bir reaksiyona neden olma olasılıkları daha düşüktür.

Ağaçlar genellikle erken ilkbaharda en yüksek polen miktarına sahiptir. Ot, polenini genellikle ilkbaharın sonlarına doğru salar. Yabani otların polenleri ise genellikle yazın sonlarına doğru en yüksek seviyededir. Hava durumu değişiklikleri, bu bitkilerin ne kadar polen salgıladığını etkileyebilir. Sıcak günler bitki büyümesini ve döllenmeyi artırırken, yağmurlu günler polenin yayılmasını azaltır. Rüzgârlı günler ise polenin daha hızlı yayılmasına yardımcı olabilir, bu da bir kişinin alerji belirtilerini artırabilir.

Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bahar alerjileri genellikle şu belirtilere neden olabilir:

 • Kızarıklık ve sulanma dahil olmak üzere gözlerde tahriş
 • Hapşırma
 • Burun akıntısı
 • Kaşıntılı gözler, burun, kulaklar ve ağız
 • Tıkalı burun nedeniyle tıkanıklık
 • Şişmiş gözler
 • Mukusun boğaz arka tarafına damlaması hissi olarak postnazal akıntı
 • Kurdeşen.

Saman nezlesinin yaygın tetikleyicileri bir mevsimden diğerine değişir.

Mevsimlere Göre Tetikleyiciler

İlkbahar: Ağaçlar genellikle ilkbahar mevsiminde en yaygın mevsimsel alerjilerden sorumludur. Kuzey enlemlerinde huş ağacı, birçok saman nezlesi olan kişinin polenine tepki verdiği bir bitkinin polenlerine en yaygın tetikleyicilerden biridir. Kuzey Amerika'daki diğer alerjenik ağaçlar arasında sedir, karaağaç, atkestanesi, söğüt ve kavak bulunur.

Yaz: Saman nezlesinin adı, geleneksel olarak yaz aylarında gerçekleşen saman kesim mevsiminden gelir. Yaz mevsiminde genellikle yabani otların polenlerinden kaynaklı alerjiler tetiklenir. Yaz mevsiminde genellikle çimlerin, bazı ağaçların ve belirli yabani otların polenleri saman nezlesini tetikleyebilir. Özellikle çim poleni, yaz aylarında yaygın bir tetikleyicidir. Örneğin, çayır otu ve çeşitli çim türleri, yaz boyunca yüksek polen seviyelerine sahip olabilirler. Yabani otlar da yaz mevsiminde saman nezlesine neden olabilir. Örneğin, ambrozia gibi bazı yabani otlar, yaz aylarında yaygın olarak polen üretirler ve insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilirler.

Sonbahar: Sonbahar, kanarya otu zamanıdır. Kanarya otunun cins adı Ambrosia'dır ve dünya çapında 40'tan fazla türü içerir. Bunların çoğu Kuzey ve Güney Amerika'nın ılıman bölgelerinde yetişir. Kontrol etmesi zor istilacı bitkilerdir. Polenleri çok yaygın bir alerjen olup, ambroz alerjisinin belirtileri özellikle şiddetli olabilir.

Sonbaharda polen salgılayan diğer bitkiler arasında koprualanlar, pelinler, ebegümeciler, semizotları ve yabani muzlar bulunur.

Kış: Kış geldiğinde, çoğu dış mekan alerjeni hareketsiz haldedir. Sonuç olarak, soğuk hava birçok saman nezlesi olan kişiye rahatlama getirir. Ancak bu aynı zamanda daha fazla insanın iç mekanlarda vakit geçirdiği anlamına gelir. Eğer mevsimsel alerjilere yatkınsanız, iç mekân alerjenlerine, küfe, evcil hayvan derisine, toz akarlarına veya hamam böceklerine de tepki verebilirsiniz.

Bahar Alerjisi İçin Hangi Önlemler Alınabilir?

 • Mümkünse tüm pencereleri kapalı tutun ve klima ünitelerinde alerji dostu filtreler kullanın.
 • Poleni çıkarmak için her gün banyo yapın ve saçınızı yıkayın.
 • Yatak çarşaflarını haftada bir kez yıkayın.
 • Dışarıdan geldikten sonra giysileri değiştirin ve yıkayın.
 • Giysileri mümkünse dışarıda değil, bir kurutucuda kurutun.
 • Eve girmeden önce ayakkabıları çıkarın.
 • Dışarıdayken gözleri ve saçlara polenin girmesini sınırlamak için şapka ve güneş gözlüğü kullanın.
 • Polenin gözlere girmesini ve saça yapışmasını sınırlamak için dışarıdayken gözlük ve şapka kullanın.
 • Polenin ev içine girmesini engellemek için evinize alerji dostu bir hava temizleyici alabilirsiniz.
 • Ev içinde hava nemliliğini kontrol ederek polenlerin havada daha az uçuşmasını sağlayabilirsiniz.

Mevsimsel Alerjilerin Teşhisi

Saman nezlesi, diğer alerjilere göre genellikle daha kolay teşhis edilir. Eğer belirtileriniz yılın belirli zamanlarında ortaya çıkıyorsa, bu mevsimsel alerjik riniti olduğunuzun bir işaretidir. Doktorunuz ayrıca teşhis koymak için kulaklarınızı, burnunuzu ve boğazınızı kontrol edebilir.

Bu yazı, bahar alerjisi konusunda genel bir anlayış ve bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak, kişisel sağlık durumunuzu değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için bir sağlık uzmanına başvurmanız önemlidir.

Yazar: Cansu Bulut.

Referanslar:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/160665 son erişim tarihi: 25.03.2024.

https://www.healthline.com/health/allergies/seasonal-allergies#takeaway son erişim tarihi: 25.03.2024.

https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/seasonal-allergies/ son erişim tarihi: 25.03.2024.

Eczaneden Loader

[[ item.content ]]

Geri bildiriminiz için teşekkürler!